Fryzury ubiegłego wieku cz. I

 

Trendy w modzie zmieniają się w niewyobrażalnym tempie. Podobnie jest w przypadku fryzur, coraz to nowsze pomysły koloryzacji i cięcia. Czasami moda powraca, a czasami niektóre rzeczy okazują się tylko jednorazowym przebłyskiem. Przedstawiamy Państwu przegląd fryzur od początku XX wieku, do lat 50. W następnym poście kontynuacja – od lat 60. do teraz. 

Przełom XIX i XX wieku.
Istotne zmiany rozpoczęły się od rysownika Charlesa Dany Gibsona, który zamieszczał w gazecie swoje ilustracje przedstawiające żonę i jej siostry. Rysunki te odbiegały od ówczesnej mody – kobiety były przedstawiane jako wrażliwe i nowoczesne kobiety z zasadami. Tak narodził się styl Gibson Girl. Fryzury polegały na względnym nieładzie. Włosy koniecznie kręcone lub falowane, upinane na coś w rodzaju wysokiego koka. Uroku dodawały wystające pasemka wokół twarzy.

Lata 20.
Przełom w kwestii fryzury, a także społecznego podejścia kobiet. Nie tylko spódnice zostały skrócone, ale także i włosy. Styl Chłopczycy zapoczątkowała Coco Chanel. Włosy ścięte najdalej do ucha, proste lub delikatnie kręcone, z grzywką prostą lub ukośną. Za szykowne uważane również były włosy półdługie, pofalowane i dokładnie ułożone.

 

peruka GRETA HH

Lata 30.
Lata 30. kojarzone są z perfekcyjną falą. Długość włosów nie była zbyt ważna, chociaż częściej decydowano się na włosy najdłużej do ramion. Największą rolę odgrywała fala przechodząca przez całą długość włosów. Kobiety układały fryzury na wsuwki oraz brylantynę. Fryzura miała być całością, bez zbędnych, wystających kosmyków. Kolorem dominującym był blond, jednak brązowe włosy również były często spotykane.

 

Lata 40.
W tym czasie kobiety stawały się coraz bardziej eleganckie. To właśnie z tego czasu wywodzi się fryzura, która do teraz jest często uznawana i tworzona dla gwiazd na czerwony dywan. Chodzi o niskiego, eleganckiego koka. Włosy były zbierane równo do tyłu i spinane w bardzo niskiego koka na karku. Modne było również ułożenie krótkich włosów na jedną stronę. Z reguły były delikatnie pofalowane.

Lata 50.
Ten okres kojarzy się oczywiście z Marylin Monroe oraz jej fryzura. Ważnym elementem były bardzo jasne włosy oraz hollywoodzkie loki. Kolor blond dominował w latach 50. Sama Marylin miała swój naturalny brązowy kolor, jednak utleniała włosy ciągle na blond i tworzyła loki. W tym czasie stały się modne nieco dłuższe fryzury, jednak wciąż były to włosy z reguły półdługie i krótkie. Dodatkiem obowiązkowym była czerwona szminka.

 Ciąg dalszy nastąpi. 

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

 

star star-empty