Fryzury ubiegłego wieku cz. II

 

To drugi z kolei post przedstawiający historię fryzury w ubiegłym stuleciu. W drugiej połowie XX wieku fryzury bywały dość… szalone. Postaramy się w tym wpisie przybliżyć modę dotyczącą włosów sprzed kilkudziesięciu lat. 

Lata 60.
W latach 60. do łask ponownie powróciły długie włosy. Często robiono z nich bardzo mocno natapirowanego koka, związywano w puszysty kucyk lub upinano tylko górną część włosów, również w natapirowanego koka. Kobiecości dodawały wszelkiego rodzaju opaski i chustki. Fryzura miała być kobieca i zarazem drapieżna, a przede wszystkim miała być mocno podniesiona do góry.

Peruka Renata
Lata 70.
Po długiej przerwie powróciły pozornie naturalne, proste i długie włosy. Czemu pozornie? Ponieważ ułożenie fryzury wymagało nie lada wysiłku – należało powywijać na zewnątrz wszystkie końcówki, a całą resztę włosów idealnie wyprostować. Do tego najlepiej pasowała gruba opaska na głowie. Mimo prostych włosów stawiano również na objętość, tak więc trzeba było włosy gdzieniegdzie również tapirować, albo używać specjalnych kosmetyków.
Lata 80.
Era disco a także niszczenia włosów. W latach 80. liczył się wielki tapir, bardzo kręcone lub kompletnie proste włosy, różnej długości. Trwała ondulacja, asymetryczne cięcia – lata 80 to istna różnorodność i eksperymenty z fryzurą. Niestety, wiązało się to z częstymi zabiegami fryzjerskimi, które bardzo niszczyły włosy. Dosyć popularne było połączenie prostych i kręconych włosów – np od czubka do połowy długości idealnie wyprostowane, a na końcówkach bardzo mocno spuszone i skręcone.

Peruka Cecylia
Lata 90.
W tym okresie serca podbiły włosy karbowane, a także przedziałki-zygzaki oraz kolorowe spinki. Modne były dwa warkoczyki lub dwa koczki, które ostatnio ponownie wróciły do łask. W tym czasie zaczęto również zwracać większą uwagę na zwyczajne, naturalne włosy i fryzury.

Peruka Emilia

XXI wiek
W tym momencie trendy w świecie fryzur zmieniają się z zawrotną prędkością – 10 lat temu modne były warkoczyki na całej głowie, 3 lata temu zapanowała moda na long boba, a teraz w okresie letnim kobiety często decydują się na pudrowo-różowy kolor. Pomimo tak wielkiej różnorodności, często w pojawiających się trendach można zauważyć powrót fryzur, tj. dwa koczki lub dwa warkoczyki, czy fryzura al’a Marilyn Monroe.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

star star-empty