Czy w peruce można uprawiać sport?

Wiele osób noszących peruki zastanawia się, czy nadają się one na bardziej intensywne dni, na przykład, podczas których zamierzamy uprawiać sport. Pytanie to pojawia się również w związku z przeróżnymi wyjazdami i wakacjami, podczas których planujemy pływać, korzystać z sauny lub wykonywać różne ćwiczenia. W internecie znajdziecie Państwo całą masę przeróżnych informacji, które nie zawsze są prawdziwe. W tym wpisie postaramy się napisać szczerą prawdę związaną z tym, jak zachowują się peruki podczas uprawiania sportu.

Peruki vs sport

Niestety mamy dla Państwa smutną informację – peruki nie są przystosowane do tego, aby uprawiać w nich komfortowo sport. Część sklepów oferuje specjalne plastry, dzięki którym można przylepić peruki do skóry głowy. W naszym sklepie jednak nie znajdziecie tego typu produktów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na rowerową przejażdżkę w peruce, jednak intensywniejsze aktywności nie są wskazane. Wszelkie sztuki walki, gry w piłkę nożną lub koszykową, aktywności, podczas których wykonuje się wiele skoków, mogą spowodować, że peruka po prostu spadnie. Zdecydowanie odradzamy używania peruk w trakcie uprawiania sportu, zwłaszcza wymagającego dużej aktywności ciała.

Peruka jest rodzajem nakrycia głowy. Skóra podczas uprawiania sportu poci się intensywniej i każde dodatkowe okrycie głowy choćby właśnie włosami, spowoduje dyskomfort i uczucie dodatkowego, zwiększonego wydzielania potu.

Jeżeli jednak uprawiamy niewyczerpujące sporty, podczas których nasze ciało przede wszystkim rozciąga się, jak np podczas trenowania jogi, czy callanetics, możemy ćwiczyć w peruce. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu się opaską bawełnianą, która nieco ustabilizuje perukę, jak i będzie działała jako pochłaniacz potu.

 

 

Są jednak dwa modele peruk które mają w sobie wszytą taką opaskę na stałe. W tych perukach można np wybrać się zimą na trekking, lub po prostu dłuższy spacer. Taka peruka służy doskonale jako czapka, a opaska dodatkowo działa osłaniająco na skronie i zatoki. To Hairmate i Miss_Sporty

kolor: 24BT18Kolor: 33T130

Dobrze dopasowana peruka nie zsunie się jednak z głowy podczas codziennego użytkowania.  Osoby, które są aktywniejsze ruchowo mogą zastosować dodatkowo zabezpieczenie przyszywając do peruki od wewnątrz spineczki clip-in, lub zwykłe wsuwki przypinając je do siateczki (bazy peruki).

Peruka na basenie

Być może kojarzycie zdjęcia celebrytek w pięknych perukach na tle basenu. Warto sobie uświadomić, że z pewnością osoby te, a raczej ich włosy, nie miały dłuższego kontaktu z wodą. W momencie, w którym zmoczymy włosy naszej peruki, bardzo szybko ujawnimy, że są one nie naturalne. Włosy z peruki, gdy są mokre, „osiadają” zmniejszając swoją objętość, odkrywając tym samym siateczkę, do której są przymocowane. Oczywiście, jeżeli stawiamy nasz wygląd na pierwszym miejscu, a wybieramy się na urlop nad morze, korzystajmy z peruk, jednak nie wchodźmy z nimi do wody. Ujawnienie peruki w trakcie pływania może być niezwykle niekomfortowe. Warto pamiętać, że na większości basenów używamy czepków więc, nawet gdy któraś z osób czuje się niekomfortowo w swoich naturalnych włosach, może zakryć je kolorowym czepkiem. Po wyjściu z basenu możemy szybko założyć perukę i cieszyć się wymarzoną fryzurą, nie rezygnując z aktywności fizycznej. Pamiętajmy – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Peruka a wysokie temperatury

Podczas przeróżnych wyjazdów bardzo często korzystamy z hotelów, w których znajduje się SPA. Coraz więcej miejsc, nawet tych mniejszych, oferuje dostęp do sauny. W tym przypadku niestety odradzamy korzystania z peruki. Wysoka temperatura może rozpuścić klej znajdujący się w „szkielecie” peruki i ją zepsuć. Oczywiście w naszej ofercie znajdą Państwo peruki, które są odporne na bardzo wysokie temperatury, np. te, które nadają się do modelowania prostownicami, lokówkami i suszarkami. Pamiętajmy jednak, że to jedynie włosy poddajemy wysokiej temperaturze, a nie całą perukę. Doradzamy Państwu, aby nie ryzykować wejścia do sauny w peruce, gdyż może to być niebezpieczne – zarówno dla skóry na głowie, jak i peruki.

Na rynku w przeróżnych drogeriach dostępne są preparaty, które możecie Państwo stosować do termoochrony, które pomagają zabezpieczyć perukę w momentach, gdy jest ona narażona na wysoką temperaturę. Pamiętajcie Państwo, że nawet wysoka cena peruki na rynku nie jest gwarancją równie wysokiej jakości. Większość peruk zbudowana jest na podobnej zasadzie, dlatego warto uświadomić sobie, że są sytuacje, w których używanie peruk nie jest zalecane.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

star star-empty