Czy włosy w perukach można farbować?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie odświeżenia wizerunku bez zmiany fryzury, czy koloru włosów. Koloryzacja pozwala nam dziś na eksperymentowanie w całej palecie barw – od różnych tonacji blondów, brązów, rudości, czy wręcz szalonych i odważnych kolorów zieleni, różu, czy niebieskiego. Osoby, które mają na co dzień do czynienia z perukami również rozważają możliwości zmiany koloru włosów w peruce i zdarza się, że pytają nas o to w korespondencji, lub rozmowie telefonicznej. Tylko czy peruki można farbować?

Czy peruki można farbować?

Odpowiadając na to pytanie należy podejść do tematu od strony praktycznej, jak i technicznej. Wydatek związany z zakupem samej peruki to już często niebanalny koszt, a związane z koloryzacją dodatkowe koszty podnoszą znacząco cenę bez gwarancji oczekiwanego efektu. Większość peruk ma w swojej kategorii wiele odmian kolorystycznych. Każdy model ma przypisane przez nas imię, a cyferki i literki za nim, to kody koloru. Odpowiadając zatem na pytanie czy peruki można farbować? Tak, ale tylko te z włosów naturalnych i do tego z różnicą do kilku tonów w kierunku raczej ciemniejszych.

 

 

Czy wszystkie peruki można farbować?

Peruki w podstawowym zakresie dzielą się na:

  • syntetyczne
  • naturalne

Wszelkie półśrodki, często nazywane przez niektórych sprzedawców, czy kupujących „półsyntetykami”, a są rzekomo mieszanką włosów naturalnych z syntetycznymi- są albo jakimś szalonym pomysłem, albo chwytem marketingowym. Pielęgnacja obu tych rodzajów włosów jest zupełnie inna (chociażby syntetyki myjemy przez namoczenie, a naturalne włosy pod bieżącym strumieniem wody). Oba rodzaje włosów różną się tez od siebie znacząco. Kanekalon, czy każde inne włókno, z którego są wykonane włosy syntetyczne to nylon o gładkiej, jednolitej powierzchni. Włosy ludzkie są w przeciwieństwie do nylonu zbudowane warstwowo  z osłony pokrytej łuskami, kory zawierającej pigment, oraz rdzenia. Barwnik z farby przenika przez osłonę do kory włosa. W przypadku włosów syntetycznych nie posiadających łusek, o gładkiej powierzchni farba nie wchłania się, a spływa. Dlatego koloryzacji peruk farbami do włosów można poddawać wyłącznie peruki z włosów naturalnych.

kolor: 33H130

 

Jak poddawać peruki koloryzacji?

Włosy w perukach w sklepie Sagatia pochodzą z Chin, lub z Indii. Naturalnym kolorem bazowym dla tych peruk jest kolor czarny. Kupując perukę w innym kolorze musimy mieć świadomość, że została ona poddana dość agresywnym zabiegom chemicznym, jak zdejmowanie koloru (dekoloryzacji), oraz nałożeniem koloru pożądanego. Im jaśniejszy kolor włosów tym będą one bardziej „zmęczone” strukturalnie (farby jaśniejszych kolorów są bardziej wysuszające i agresywne). Jeśli rozważamy zatem jednak dalszą koloryzację koniecznie musimy wykonać próbę w mało widocznym miejscu, gdzieś od spodu. Dopiero, gdy uznamy, że efekt spełni nasze oczekiwania przystępujemy do farbowania włosów w peruce  zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Oszczędzamy miejsca wrażliwe, jak łączenie włosów z bazą peruki. W przypadku gdy włosy są klejone może zaskoczyć nas interreakcja z farbą do włosów, a w przypadku ręcznie tkanych – możemy trwale pobrudzić siateczkę mono top bazową. Zatem nie malujemy jak „odrostów”, zwłaszcza włosów jasnych. Po zabiegu koloryzacji zawsze musimy zadbać o zamknięcie łusek i zabezpieczenie koloru odpowiednimi kosmetykami z serii „po koloryzacji”.

Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • łatwiej będzie nam przyciemnić włosy, niż  je rozjaśnić
  •   koloryzacja nie powinna być znacząco odbiegająca od pierwotnego koloru (farbujemy 1 do 3 tonów)
  • farbujemy włosy wyłącznie na własną odpowiedzialność, czyli bawimy się na swoje ryzyko.

Jednak mimo tylu zastrzeżeń i zaleceń ostrożności otrzymujemy wiele sygnałów od naszych Klientów o udanych koloryzacjach peruk zarówno całościowo, jak i w wykonywaniu pasemek.

Tonowanie koloru i płukanki.

Co to test tonowanie? To nadawanie włosom innego odcienia, nieznacznie odbiegającego od wyjściowego, najczęściej poprzez zastosowanie nieagresywnych preparatów pochodzenia naturalnego. Ten rodzaj koloryzacji mniej wpłynie na kondycję włosów, nie naruszając ich delikatnej struktury. Włosy w perukach, mimo, że naturalne, są martwe, więc wymagają wszelkich zabiegów w dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia i pozamykania łusek. Płukanka to rodzaj barwnika, który pozostaje na powierzchni włosów bez wnikania w ich strukturę. Nie ingeruje trwale, usuwa się przy kolejnym myciu. Dlatego płukanki można z powodzeniem stosować zarówno na włosy naturalne, jak i syntetyczne. Płukanką dostępną w sklepach, np. Joanny nie zabarwimy jednak mocno włosów , a jedynie zgasimy żółtawy odcień blondów sprawiając,że będą bardziej platynowe, lub srebrne. Istnieją również inne sposoby lekkiej koloryzacji płukankami naturalnymi, ale o nich napiszemy w innym wpisie.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.


 

 

star star-empty