Pielęgnacja peruk – podstawowe zasady

Nasze peruki są wykonane z włosów syntetycznych lub naturalnych. Nie oferujemy miksów obu tych rodzajów, ponieważ są zasadnicze różnice między ich pielęgnacją. Ten artykuł ma za zadanie rozgraniczyć podstawowe różnice w pielęgnacji peruk w zależności od rodzajów włosów. O szczegółowych zasadach każdego z nich pisaliśmy już wcześniej i te informacje znajdziecie w kategorii bloga – Poradnik.

 

Włosy syntetyczne

Kolor: YS27SP613

Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży były wyłącznie włosy z kanekalonu – włókna syntetycznego podobnego wyglądem do ludzkich włosów. Jednak produktów tych nie można było wystawiać na działanie temperatury powyżej 40°C. Dzisiejsze syntetyki są bardziej zaawansowane technologicznie – są lekkie i cięższe (w zależności jaki typ włosów jest bardziej odpowiedni do określonej fryzury). Pojawiły się włosy termiczne, które można suszyć suszarką, zawijać lokówką, czy stosować prostownicę. Stąd wymogi pielęgnacyjne dziś nie są już jednakowe w odniesieniu do pielęgnacji włosów syntetycznych jako jednej kategorii produktów.

Czesanie włosów syntetycznych

Stosujemy rzadkie grzebienie lub szczotki, które nie powodują efektu elektryzowania się włosów. Polecamy grzebienie kauczukowe. Włosy mogę jednak elektryzować się poprzez kontakt z odzieżą. W celu zneutralizowania elektrostatyki warto stosować uniwersalne płyny do stosowania w gospodarstwie domowym (np płyn Ania firmy Barwa)

Mycie włosów syntetycznych

Pielęgnacja włosów sztucznych nie sprawia najmniejszych problemów i można ją wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Peruki z włosów syntetycznych można myć wyłącznie przez namoczenie (np. w misce) w letniej wodzie z dodatkiem szamponu. Ułożone włosy zostawiamy w roztworze na ok. 10 min a potem myjemy  delikatnie ugniatając i nie plącząc włosów. Po wypłukaniu, również w naczyniu perukę należy odcisnąć z wody w dłoniach i osuszyć ręcznikiem. Następnie energicznie strzepnąć aby włosy podniosły się i nabrały objętości. Fryzurę należy ułożyć wówczas, gdy peruka jest jeszcze wilgotna. Do układania używamy tylko dłoni lub rzadkiego grzebienia kauczukowego.  Peruki najlepiej suszyć na statywie do peruk, który zapewnia dobrą wentylację z każdej strony. Włosy rozczesuje się dopiero po wyschnięciu. Same uzyskają swoją pierwotną formę.

Włosy syntetyczne z lokami

Peruki z lokami należy wyjątkowo delikatnie myć starając się nie plątać pukli. Do kąpieli perukę należy ułożyć – uformować i rozdzielić loki palcami. Można pomóc sobie rzadkim grzebieniem (w odniesieniu do pojedynczych pasm).  W przypadku długich włosów układamy je w naczyniu jak makaron spagetti, aby włosy były ułożone w okrąg. Podczas mycia stosujemy zasady takie same jak opisane wyżej – nie trzemy, nie plączemy, a myjemy poprzez delikatne ugniatanie.

Ułożoną fryzurę pozostawia się do samoistnego wyschnięcia. Nie stosuje się suszarek.  Wyjątek stanowią włosy syntetyczne termiczne, jednak należy zachować ostrożność, by nie kierować źródła ciepłego strumienia na nasadę włosów w peruce.

Stylizacja peruk syntetycznych

Do stylizacji włosów można stosować różne kosmetyki – żele, pianki, woski, czy kremy do układania loków.  Możliwe jest także stosowanie płukanek do tonowania kolorów. Farbować jednak nie można.

Środki ostrożności

Należy pamiętać, że każde źródło ciepła dla włosów z kanekalonu może wpłynąć na ich zniszczenie. Nie należy więc nachylać się bezpośrednio nad piekarnikiem, przebywać w pełnym słońcu podczas upałów, lub korzystać z solarium.

Układanie włosów termicznych

Peruki syntetyczne termiczne można stylizować na gorąco np lokówką czy prostownicą. Aby otrzymać skręt w postaci loków konieczne jest zawijanie wąskich pasemek i dokładne nagrzanie włosów przez ok. 1 min w temp. ok. 180 lub 200°C ( w przypadku włosów ciężkich – NGO). Po ostrożnym zsunięciu włosów z lokówki należy pozwolić skręconym włosom wystygnąć, by zachowały trwały skręt.

Włosy naturalne

Peruki z włosów naturalnych należy dobrze przed myciem rozczesać wspomagając kosmetykami ułatwiającymi tą czynność (spraye, olejki). Należy uważać, by podczas czesania nie urywać włosów. Włosy naturalne myje się zawsze pod strumieniem bieżącej wody stosując kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych. Zawsze należy stosować balsamy i odżywki nawilżające. Można z zachowaniem ostrożności (u nasady pewne partie włosów mogą być klejone) suszyć suszarką, jak również na suche włosy stosować lokówki, prostownice, czy wałki (termiczne i zwykłe).

Dłuższe włosy naturalne modeluje się, gdy są jeszcze lekko wilgotne, np z zastosowaniem okrągłej szczotki.

Ułożoną fryzurę warto utrwalić nieco lakierem.

WAŻNE!

Nie stosując się do zasad mycia przez namoczenie (syntetyki) lub pod bieżącą wodą (naturalne) możemy bezpowrotnie zniszczyć włosy.

 

Wszelkie prawa do grafik i opisu- zastrzeżone. Zakaz kopiowania całości lub fragmentów.

star star-empty