Pielęgnacja peruk – podstawowe zasady

Nasze peruki są wykonane z włosów syntetycznych lub naturalnych. Nie oferujemy miksów obu tych rodzajów, ponieważ są zasadnicze różnice między ich pielęgnacją. Ten artykuł ma za zadanie rozgraniczyć podstawowe różnice w pielęgnacji peruk w zależności od rodzajów włosów. O szczegółowych zasadach każdego z nich pisaliśmy już wcześniej i te informacje znajdziecie w kategorii bloga – Poradnik.

 

Włosy syntetyczne

Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży były wyłącznie włosy z kanekalonu – włókna syntetycznego podobnego wyglądem do ludzkich włosów. Jednak produktów tych nie można było wystawiać na działanie temperatury powyżej 40°C. Dzisiejsze syntetyki są bardziej zaawansowane technologicznie – są lekkie i cięższe (w zależności jaki typ włosów jest bardziej odpowiedni do określonej fryzury). Pojawiły się włosy termiczne, które można suszyć suszarką, zawijać lokówką, czy stosować prostownicę. Stąd wymogi pielęgnacyjne dziś nie są już jednakowe w odniesieniu do pielęgnacji włosów syntetycznych jako jednej kategorii produktów.

Kanekalon, HB

To włosy to tradycyjne syntetyki, stosowane od lat w perukach. Dziś jest mniej szklisty, przyjemniejszy w dotyku i bardziej elastyczny. Pozostała jednak ta sama zasada: z dala od źródła ciepła.

Pielęgnacja tego syntetyku nie sprawia najmniejszych problemów i można ją wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Peruki z włosów syntetycznych można myć wyłącznie przez namoczenie (np. w misce) w chłodnej wodzie z dodatkiem szamponu. Ułożone włosy zostawiamy w roztworze na ok. 10 min a potem myjemy  delikatnie ugniatając i nie plącząc włosów. Po wypłukaniu, również w naczyniu, perukę należy odcisnąć w dłoniach z wody i osuszyć ręcznikiem. Następnie energicznie strzepnąć, aby włosy podniosły się i nabrały objętości. Fryzurę należy ułożyć wówczas, gdy peruka jeszcze nie wyschła ostatecznie. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzają się żele w sprayu, pianki, woski na zimno, czy gumy do kreatywnej stylizacji. Peruki z lokami należy wyjątkowo delikatnie myć starając się nie plątać pukli. Loki należy układać palcami, nie rozczesując mokrych pasm. Ułożoną fryzurę pozostawia się do samoistnego wyschnięcia. Stosowanie urządzeń termicznych, jak suszarki, lokówki, czy prostownice zniszczą włosy. Peruka z kanekalonu musi wyschnąć sama, najlepiej na pełnym manekinie lub statywie do peruk dostępnym w sklepie Sagatia. Włosy rozczesuje się dopiero po wyschnięciu. Same uzyskają swoją pierwotną formę.

Należy pamiętać, że każde źródło ciepła dla włosów z kanekalonu może wpłynąć na ich zniszczenie. Nie należy więc nachylać się bezpośrednio nad piekarnikiem, przebywać w pełnym słońcu podczas upałów, lub korzystać z solarium.

Włosy syntetyczne termiczne (NGO, Futura, Spotlight)

Włosy najnowszej technologii podatne na układanie na gorąco. Różnią się od siebie ciężarem a tym samym są stosowane w różnych fryzurach (np. NGO są ciężkie, lejące i opadające, odpowiednie do pasm do przedłużania, czy prostych tresek jak Pony Tail).

Pod kątem mycia pielęgnuje się je tak samo jak pozostałe syntetyki, czyli przez namoczenie. Jednak można odstąpić od zasady „chłodnej wody” i myć je w ciepłej, przyjemniejszej dla rąk. Ponadto można wysuszone już włosy stylizować lokówką i prostownicą. Aby otrzymać skręt w postaci loków konieczne jest zawijanie wąskich pasemek i dokładne nagrzanie włosów przez ok. 1 min w temp. ok. 180-200°C. Po zsunięciu włosów z lokówki należy pozwolić wystygnąć włosom by zachowały trwały skręt.

Włosy naturalne

Peruki z włosów naturalnych należy dobrze przed myciem rozczesać wspomagając kosmetykami ułatwiającymi tą czynność (spraye, olejki). Należy uważać, by podczas czesania nie urywać włosów. Włosy naturalne myje się zawsze pod strumieniem bieżącej wody stosując kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych. Zawsze należy stosować balsamy i odżywki nawilżające. Można suszyć suszarką, jak również na suche włosy stosować lokówki, prostownice, czy wałki (termiczne i zwykłe).

WAŻNE!

Nie stosując się do zasad mycia przez namoczenie (syntetyki) lub pod bieżącą wodą (naturalne) możemy bezpowrotnie zniszczyć włosy.

 

Wszelkie prawa do grafik i opisu- zastrzeżone. Zakaz kopiowania całości lub fragmentów.

star star-empty