Pielęgnacja peruki naturalnej

Peruki w naszym sklepie są szyte częściowo mechanicznie, częściowo ręcznie, z włosów indyjskich, oraz chińskich. Po długim transporcie z Chin i późniejszym przechowywaniu w kartonach w magazynie włoski są nieco zduszone i „zmęczone”. Z reguły wyglądają dużo lepiej po umyciu, mają bardziej naturalne fryzury.

Jak się myje perukę z włosów naturalnych?
Perukę można myć w kąpieli z dodatkiem niewielkiej ilości szamponu. Najlepsze szampony to te, które są przeznaczone do włosów farbowanych, podtrzymujące kolor, wygładzające i zamykające łuski. Proces mycia rozpoczynamy od delikatnego rozczesania włosów. Aby ich nie uszkodzić i nie pourywać warto zastosować preparat ułatwiający rozczesywanie, np Gliss Kur. Włosy naturalne myjemy zawsze pod bieżącym strumieniem wody. Nigdy przez namoczenie, jak w przypadku peruk syntetycznych. Myjemy np na statywie, lub np. na sobie, kierując strumień wody zgodnie z kierunkiem włosów. Sam proces mycia jest porównywalny do mycia swoich włosów  na głowie – detergent delikatnie rozprowadzamy po zmoczonych włosach i ostrożnie masujemy. Wytworzoną pianę spłukujemy i czynności powtarzamy.
Potem koniecznie należy zastosować odżywkę i balsam, które mają działanie nawilżające i ułatwiające rozczesywanie. Włosy w peruce, mimo, że są naturalne, są włosami martwymi. Włosy rosnące na głowie są nawilżane przez sebum (łój ludzki). Rozprowadzamy go zazwyczaj podczas procesu czesania. Włosy w peruce musimy nawilżyć sami. Gdybyśmy ich nie nawilżali, nie zamykali łusek włosowych,  w krótkim czasie wykruszyły by się i pourywały.
Perukę z włosów naturalnych można suszyć suszarką, czesać, stosować wszelkie kosmetyki do stylizacji, a także układać je termicznie (loki, fale, prostowanie). Stosując modelowanie na gorąco warto zabezpieczyć włosy przez działaniem wysokiej temperatury- na rynku jest wiele preparatów wspomagających te czynności, by nie uszkodzić i nie przegrzać włosów. Niewskazane jest drastyczne zmienianie fryzury. O ile włosy w peruce z monotopem możemy nieco przeczesać (mowa o przedziałku), to w przypadku miejsc, gdzie peruka jest wykonana maszynowo, na koronkach, czy paseczkach gumowych, niewskazane jest zaczesywanie włosów w inny sposób, niż pierwotna fryzura. W ten sposób możemy jedynie zepsuć perukę, ponieważ każdy włos jest wszyty pod odpowiedni kątem i wyginając go na siłę możemy uszkodzić jego strukturę. Dlatego też nie próbujmy zmieniać np. uczesania grzywki z prawej na lewą, bądź odwrotnie.
Czy takie peruki można farbować?
Jak wcześniej wspomnieliśmy nasze peruki pochodzą z Chin i z Indii. Są naturalnie czarne. Aby móc przeznaczyć je do sprzedaży w palecie kolorów musiały być poddane wstępnej koloryzacji. Naturalne czarne włosy musiały mieć najpierw zdjęty kolor i potem  przejść proces farbowania na pożądany. Dostały już zatem porcję solidnej chemii. Im jaśniejszy kolor włosów w peruce, tym włosy są bardziej suche i wymagają większej troski o ich kondycję. Można je farbować, ale nie drastycznie zmieniając kolor na inny. Trudno przewidzieć jak kolejna farba może wpłynąć na efekt końcowy. Zawsze łatwiej włosy przyciemniać, niż rozjaśniać. Przy koloryzacji jednak sugerujemy początkowo wykonać próbę na niewidocznym pasemku włosów.

A jak z żywotnością takiej peruki?
Peruki z włosów naturalnych mają stosunkowo długą żywotność, aczkolwiek muszą mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację. Takie peruki mogą bardzo dobrze sprawować się przez kilka miesięcy, rok, a nawet i dłużej. Im ciemniejszy kolor włosy są mocniejsze, mniej obrobione chemicznie,  tym samym dłuższa ich żywotność
W sklepie Sagatia dostępnych jest kilkadziesiąt peruk naturalnych. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące peruk naturalnych napisz do nas na e-mail (podany z prawej strony), bądź napisz w komentarzu.

Wszelkie prawa do grafik i opisu- zastrzeżone. Zakaz kopiowania całości lub fragmentów

star star-empty