Turbany – jak wiązać?

Choć jeszcze niedawno turbany kojarzyły nam się z egzotycznymi, odległymi kulturami lub minionymi latami 20-stymi XX wieku, dzisiaj stanowią ciekawe i oryginalne rozwiązanie stylizacyjne. Jak wiadomo, moda zatacza koło – dzięki temu możemy cieszyć się z powrotem całym wachlarzem modeli turbanów. Jak je wiązać? Kiedy prezentują się najlepiej i kto powinien się na nie zdecydować? O tym dzisiaj co nieco sobie opowiemy.

 

Jaki turban do włosów?

 

Zanim przejdziemy do omawiania sposobów wiązania turbanów, chcielibyśmy wspomnieć Ci co nieco o samych rodzajach tych akcesoriów. Tym, co musisz przede wszystkim wiedzieć, jest fakt, że wyróżniamy ich… kilka. Turbany stanowią dzisiaj jedną z najbardziej oryginalnych akcesoriów włosowych, które nadają stylizacji ciekawego, niestandardowego i eleganckiego charakteru. Podstawowe rodzaje turbanów:

  1. turbany dla osób po chemioterapii lub zabiegach chirurgicznych (zaprojektowane z myślą o codziennym, wygodnym użytkowaniu – cechują się przede wszystkim miękkim, przylegającym do skóry głowy materiałem. Najczęściej wykonane są bawełny z lycrą lub wiskozy, ponieważ skóra głowy jest po różnego rodzaju zabiegach szczególnie delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Mogą posiadać również elementy z jedwabiu naturalnego lub sztucznego). Całość turbanu opiera się na solidnej, szerokiej, choć delikatnej w dotyku gumce i nie wymaga wiązania,
  2. turbany dekoracyjne – stanowią stylową ozdobę i wykończenie stylizacji. Można znaleźć zarówno turbany wymagające wiązania, jak i te o gotowym, efektownie zaprojektowanym fasonie. Warto zaznaczyć, że turbany dekoracyjne można również wykonać samodzielnie z dużej, ozdobnej chusty.
  3. turbany do spania – wykonane z delikatnego materiału (najczęściej bawełny, jedwabiu lub sztucznego jedwabiu). Po tego typu turbany najczęściej sięgają osoby pozbawione włosów (w nocy zimno szczególnie łatwo ucieka właśnie przez skórę głowy.

 

Jaki materiał na turban?

kolor poopielaty

Warto w tym miejscu wspomnieć, że turbany mogą się różnić nie tylko fasonami i sposobem szycia, ale również kolorystyką i różnorodnymi dekoracjami. Zarówno osoby poszukujące wygodnej osłony przed zimnem, jak i te, chcące odmienić swój styl i dodać mu więcej charakteru, mogą więc liczyć na szeroki wybór modeli.

Kolejną cechą, która zdecydowanie różni między sobą poszczególne rodzaje turbanów, jest materiał wykonania. Ten może się różnić od siebie, w zależności od przeznaczenia. Modele stworzone z myślą o osobach po chemioterapii lub zabiegach chirurgicznych najczęściej wykonane są z bawełny (lub bawełny z domieszkani, aby zapewnić turbanowi elastyczność).

Cechuje je miękkość i delikatna w dotyku tkanina. Skóra głowy pozbawiona włosów jest bowiem szczególnie wrażliwa na podrażnienia i wyziębienie. Właśnie dlatego turbany dla osób pozbawionych włosów są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać komfort podczas snu i ochronę przez zimnem oraz wysokimi temperaturami podczas pobytu na dworze.

Przez to, że osoby pozbawione włosów noszą turban praktycznie codziennie, ten posiada najczęściej gotową formę, która nie wymaga wiązania. Zdarza się jednak, że modele tego typu posiadają również akcenty dekoracyjne. Całość przypomina wtedy czepek wyposażony w dwie wstążki powiewające nam nad szyją. Wstążki mogą być zarówno wąskie i krótkie, jak i szersze oraz dłuższe. W pierwszym przypadku możemy pozwolić sobie na zawiązanie ich w niewielką kokardę tuż na karkiem. Turbany z większymi wstążkami możemy zarówno zawiązać nad szyją, jak i opleść nimi cały turban, tworząc kokardę z boku lub na czole.

 

Jaki turban do spania?

 

Podobnie wygląda sprawa szycia, kiedy chodzi o turbany do spania. Te najczęściej uszyte są w formie gotowego nakrycia głowy. Pojedyncza warstwa materiału zapewnia komfort i wygodę podczas snu. Lekki i przylegający materiał sprawia, że możemy spać spokojnie przez całą noc, nie martwiąc się o jakiekolwiek uszkodzenia, czy odgniecenia skóry głowy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że turbany do spania najczęściej posiadają jedną warstwę, aby ochronić naszą skórę przed odgnieceniami i dyskomfortem. Z tego względu najczęściej również nie są to modele przeznaczone do wiązania. Ich forma raczej przypomina standardowy czepek, który może być wykonany z jedwabiu lub materiału przypominającego jedwab.

Dlaczego akurat jedwab? Po tego typu turbany sięgają zarówno osoby pozbawione włosów, jak i kobiety, które przykładają szczególną wagę do pielęgnacji swoich kosmyków. Jedwab to delikatny materiał, który nie wywołuje podrażnień skóry głowy i włosów. Dzięki temu kosmyki są w stanie przerwać w nienaruszonym stanie aż do rana.

Modele przeznaczone do spania są również często nieco luźniejsze, aby pomieścić bujną fryzurę i zapewnić nam swobodę podczas układania głowy na puchatej poduszce. Tu nie ma miejsca na jakiekolwiek odgniecenia, czy uszkodzenia łusek włosa. Co bardzo ważne, materiał, z jakiego zostanie wykonany turban, powinien zapewniać doskonałą wentylację i przewiewność, aby ułatwić oddychanie skóry głowy i nie naradzić jej na niepotrzebny rozwój bakterii w pocie.

 

Czy turban jest modny?

kolor; granatowy

Jak najbardziej tak! Po turbany dekoracyjne sięgają zarówno kobiety poszukujące dodatkowych dekoracji i akcesoriów do swojej eleganckiej stylizacji, jak i wielbicielki zrównoważonej, przemyślanej pielęgnacji włosów. Tego typu turbany można więc nosić na dwa sposoby:

  • jako stylowe nakrycie głowy (podobnie jak czapkę), spod którego będą wystawały piękne pukle naszych włosów,
  • jako tradycyjny turban, gdzie w jego wnętrzu znajdą się wszystkie kosmyki. Turbany dekoracyjne można z powodzeniem stosować również do spania. Delikatny materiał zapewnia doskonałą przewiewność skóry głowy oraz pozostawia fryzurę w nienaruszonym stanie, dodatkowo chroniąc łuski włosa przed otwieraniem, a końcówki przed ocieraniem o poduszkę i odgniataniem. To rozwiązanie przypadło w Polsce już tysiącom kobiet z kręconymi i falowanymi włosami.

Warto jednak wspomnieć, że turbany dekoracyjne nie są jedynie gotowym nakryciem głowy z eleganckim wiązaniem powyżej czoła. To również akcesoria, które możemy wykonać samodzielnie ze stylowej, kwadratowej chusty. Ważne jest jednak odpowiednie ich wiązanie. Sposobów wiązania turbanów jest wiele, dlatego każda z Pań znajdzie z pewnością swoją ulubioną metodę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kluczowy wyznacznik do praktycznego wiązania dają chusty o większych rozmiarach: zarówno kwadratowe, jak i prostokątne.

 

Jaka chusta na turban?

 

Tak jak już wspomnieliśmy, dla dobrego wiązania, które będzie stanowiło elegancką i stylową ozdobę, np. na lato, warto postawić na chusty o większych rozmiarach. Dłuższy materiał daje bowiem możliwość stosowania różnorodnych upięć, w zależności od Twoich preferencji. Jeśli chcesz wiązać turbany samodzielnie, wystarczy Ci kilka prób, a opanujesz tę sztukę do perfekcji!

Jak wiązać turbany? Oto kilka naszych propozycji!

Metoda klasyczna i ponadczasowa:

1. Zwiąż włosy w wysoko uniesiony kucyk. Dzięki temu będą one łatwe do schowania pod materiałem.
Dostosuj materiał do swoich potrzeb: możesz go np. wszerz na pół.
2. Otocz kitkę materiałem w taki sposób, aby kucyk znalazł się w połowie chusty i trzymaj całość po obu stronach głowy.
3. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie materiału przez czoło. Kiedy materiał się skrzyżował, chwyć jego krańce: lewą ręką prawy, prawą ręką lewy. Dzięki temu stworzymy dodatkowe, estetyczne zagięcie, która zabezpieczy turban przed zsunięciem.
4. Kolejnym krokiem jest wywinięcie krańców chusty z tyłu głowy. Kiedy się tam spotkają, powinny ponownie się skrzyżować, a następnie schować pod materiałem turbanu. Zamiast chowania ich, możesz również utworzyć kokardę nad karkiem, jeśli ilość materiału Ci na to pozwala.

To klasyczna metoda wiązania turbanów dekoracyjnych, która może sprawdzić się również u osób z wrażliwą skórą głowy po chemioterapii lub zabiegach chirurgicznych. Kluczowe jest tu jednak dobranie odpowiednio miękkiego, delikatnego materiału.

Metoda efektownego kokonu:

1. Zwiąż włosy wysoko w uniesiony kucyk. Kolejnym krokiem jest dostosowanie szerokości materiału. Najlepiej będzie się prezentował zgięty na pół lub w 2/3 szerokości.
2. Otocz kitkę materiałem w taki sposób, aby jedna część wstążki była nieco krótsza od drugiej (przykładowo 20:25 cm).
3. Przeprowadź materiał na przód, a następnie zawiąż supeł nad czołem w taki sposób, aby krótsza część wstążki znajdowała się poniżej.
4. Krótszą częścią wstążki zakryj przerwę na czubku głowy, wprowadzając materiał pod powstały komin.
5. Kluczową rolę odgrywać tu będzie dłuższy pas materiału. Ściśnij do w wąski i długi pas. Następnie jedną ręką złap supełek i okręcaj go ciasno dłuższym fragmentem. Dzięki temu utworzysz dekorację przypominającą kwiat lub kokon. Końcówkę materiału możesz schować pod turban.

Kolejna metoda wiązania turbanu uchodzi za jedną z bardziej wdzięcznych i subtelnych. Doskonale sprawdzi się u osób w wieku nastoletnim lub młodszych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kobiety dojrzałe również mogły skorzystać z tej metody! To doskonały sposób na dodanie swojej stylizacji świeżości i młodzieńczego charakteru.

Metoda turbanu z kokardą:

1. Zwiąż włosy w wysoko uniesiony kucyk.
2. Chustę złóż wszerz na pół lub 2/3 szerokości.
3. Całość materiału połóż na głowie, aby dokładnie zakrywał całą górną powierzchnię głowy.
4. Chwyć oba krańce chusty i zrób pojedynczy supeł nad karkiem.
5. Przeprowadź końce materiału na przód po obu stronach głowy i zwiąż supeł nad czołem lub lekko z boku.
6. Końcówki supełka schowaj pod turbanem, w okolicy supełka.
7. Z pozostałej części chusty uformuj stylową i elegancką kokardę.

Tego typu metoda uchodzi za jedną z najpiękniejszych i wdzięcznych, jeśli chodzi o wiązanie turbanów. To jednak nie wszystko! Metod wiązań jest zdecydowanie więcej. Jedną rzeczą, która nas tutaj ogranicza, jest nasza własna wyobraźnia.!

Na koniec wspomnimy co nieco o wiązaniu mniejszych modeli, odpowiednich dla młodszych dzieci. Te są w końcu szczególnie narażone na wyziębienie, które najczęściej zaczyna się właśnie od skóry głowy.

Wiązanie turbanu dla dzieci:

1. Kwadratową apaszkę złóż na pół, wzdłuż przekątnej, aby uformować z niej trójkąt.
2. Połóż trójkątny materiał na główce dziecka i wykonaj supeł – ten może być zarówno z tyłu, nad karkiem, jak i z przodu, nad czole.
3. Pozostały kant chusty wymaga ukrycia. Możesz go ukryć pod supełkiem, owinąć nim supełek i schować kant chusty wewnątrz turbanu lub włożyć do środka supełka.

Warto również wspomnieć, że na tynku dostępne są modele turbanów z gotową peruką. Całość prezentuje się wtedy naturalnie – to doskonała opcja dla osób pozbawionych włosów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadł Ci do gustu. Powodzenia na zakupach i… w wiązaniu wymarzonego turbanu!

Iwona Sagatyńska

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie peruk. Jej sklep Sagatia to prawdziwe mekka dla wszystkich poszukujących idealnej fryzury. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży zdobyła ogromną wiedzę i jest w stanie zrozumieć indywidualne potrzeby każdego klienta. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą na temat peruk, dlatego też jej wpisy blogowe są pełne cennych porad i wskazówek. Jej entuzjazm i oddanie wzbudzają zaufanie u Czytelników, którzy nie mogą doczekać się kolejnych inspirujących treści.

Wiele osób zastanawia się nad noszeniem peruki, ale obawia się, że może ona spaść w najmniej [...]

Twój koszyk

star star-empty facebook instagram twitter heart user-login user-logged